Gdzie jesteśmy?

Znajdujemy się na terenie Polski Północnej, w stolicy województwa pomorskiego – Gdańsku – Wenecji Północy. Mieście magicznym, pełnym znaków, pomników i symboli kultury, zarówno materialnych, jak i duchowych. Niezwykłym miejscu przyciągającym nie tylko bogatą architekturą i ciekawymi zabytkami, ale także sklepami z „duszą”, uroczymi restauracjami i kawiarniami oraz niespotykanymi nigdzie indziej kulturalnymi imprezami tworzącymi wyjątkową atmosferę.

Nasze Oblackie Centrum Edukacji i Kultury znajduje się przy ul. Elżbietańskiej 9 w Gdańsku. Jest zabytkiem i pomnikiem historii.

Elżbietańska 9/10, 80-001 Gdańsk

Pomorze się Panu Bogu udało…

Jedna z legend kaszubskich mówi, iż Pan Bóg pochłonięty tworzeniem świata zapomniał o tym regionie. Gdy jeden z aniołów przypomniał mu o tym, Pan Bóg postanowił stworzyć piękną krainę, będącą mieszanką wszystkiego, co mu pozostało po stworzeniu reszty świata. Obdarzył więc ją lasami i borami, jeziorami i rzekami, wydmami i morzem, klifami i piaszczystą plażą, dolinami i wzgórzami. Bóg ulepił też ludzi i zwierzęta, a przy pomocy promieni słonecznych nadał urok całej krainie.

Różnorodność krajobrazu i prężna gospodarka sprawia, że Pomorze jest wyjątkowym regionem.

(Za http://www.pomorskie.eu)

Gdańsk – Wenecja Północy

Gdańsk – nazywany Wenecją Północy jest jednym z najstarszych miast Polski (patrz. http://www.gdanskguide.eu), wymienionym pierwszy raz w 997 r., co uznaje się za rok jego założenia. Miasto obchodziło swój 1000-letni jubileusz w 1997 r. Położenie Gdańska jest i było idealne, dlatego ludzie zaczęli się tu osiedlać znacznie wcześniej. Ze względu na ujście Wisły od X wieku funkcjonował tu ważny punkt transportowania towarów z miejsc położonych wzdłuż rzeki. Gdańsk oraz cały region pomorski stały się od tej pory centrum niemieckiej ekspansji na wschód, jak również polskiej ekspansji na północ. Miało to znaczny wpływ na charakter miasta, będącego mieszanką kilku kultur. Przez kilka stuleci Gdańsk pozostał niezależnym księstwem, dopóki w XIII wieku nie przyłączono go do Polski.

II wojna światowa

Podczas II wojny światowej Gdańsk poważnie ucierpiał z powodu rosyjskich bombardowań w marcu 1945 r. oraz splądrowań, które nastąpiły później. Historyczne centrum Gdańska zostało zniszczone w prawie stu procentach.

Miasto średniowieczne zostało odbudowane z poszanowaniem dla historycznej stylistyki centrum. Centralne jego części wzniesiono stosunkowo szybko, lecz do dnia dzisiejszego istnieją obszary, których jeszcze nie zrekonstruowano. Ostatnia większa odbudowa została ukończona około roku 2000. Jako stolica województwa pomorskiego pełni rolę administracyjnego, gospodarczego i kulturalnego centrum regionu. Bogata historia Gdańska oraz położenie nadmorskie, stanowią o jego szczególnych walorach.

Trójmiasto

Ponadto Gdańsk tworzy wraz z Sopotem i Gdynią aglomerację, zwaną Trójmiastem. W odróżnieniu od Gdyni, która służy głównie jako port, oraz Sopotu – znanego kurortu letniego, Gdańsk jest miastem turystycznym, o pięknej zabytkowej zabudowie, która przyciąga niemal tylu gości, co krakowska starówka.