Serdecznie zapraszamy 10 czerwca o godz. 19.00 do obejrzenia na naszym kanale na YouTube realizacji wyjątkowego projektu.

Program niniejszego koncertu wypełnią dźwiękowo-słowne szkice przybliżające barwne dzieje nadmotławskiej kultury muzycznej doby XVI–XVII wieku. Oś narracji stanowić będą wybrane źródła zachowane do naszych czasów w bezcennych zbiorach Polskiej Akademii Nauk Bibliotece Gdańskiej, tak pod postacią rękopisów, jak i starych druków. Będzie to przeplatana muzyką opowieść o twórczości miejscowych kompozytorów (Franciscus de Rivulo, Thomas Strutius), ale również o twórcach francuskich (Pierre Sandrin, Pierre Passereau, Claude de Sermisy), franko-flamandzkich (Josquin des Prés, Jacob Clemens non Papa, Orlando di Lasso, Giaches de Wert) oraz włoskich (Giovanni Giacomo Gastoldi) i ich utworach znanych w całej Europie, obecnych również w lokalnym, gdańskim repertuarze. Choć pierwotna obsada tych świeckich i religijnych kompozycji uwzględniała głosy wokalne, utwory zostaną ukazane w wersji na zespół fletów podłużnych, a więc zgodnie z ówczesną praktyką wykonawczą, kiedy to w zależności od potrzeb i możliwości muzykę prezentowaną przez śpiewaków realizowano na instrumentach muzycznych.

Słowo o muzyce i dawnym Gdańsku:  Piotr Kociumbas /Uniwersytet Warszawski/

Bianco Fiore to zespół fletów prostych, który specjalizuje się w interpretacji muzyki renesansu i baroku. Założony został przy Pałacu Młodzieży w Gdańsku w 1997 roku przez Magdalenę Warżawę. Zespół koncertował w Niemczech, Słowacji, Holandii, Belgii, Łotwie, Ukrainie i Estonii. Brał również udział w wielu festiwalach na terenie Polski (Gdańsk, Brzeg, Warszawa, Wrocław, Kobyłka, Elbląg, Pelplin, Wolsztyn, Świeradów Zdrój). W 2017 roku zespół został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury z okazji jubileuszu XX-lecia. Zespół Bianco Fiore jest również laureatem konkursów m.in. II miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej Musica Antiqua Viva w Żorach (2013). Członkowie zespołu Bianco Fiore ukończyli studia zarówno na uczelniach muzycznych w Polsce (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Krakowie, Bydgoszczy), jak i za granicą (Konserwatorium w Amsterdamie, Hadze, Brukseli, Bremie, Weronie).