Serdecznie zapraszamy 1 lipca o godz. 19.00 do kościoła św. Józefa na kolejny koncert z udziałem Capelli Gedanensis.
WYKONAWCY:
Roman Perucki, pozytyw
Hanna Dys, pozytyw
Agnieszka Tomaszewska, sopran
Capella Gedanensis
Rafał Kłoczko, dyrygent
W PROGRAMIE:
Wolfgang Amadeus Mozart – Sancta Maria KV 273 na chór i orkiestrę
Stanisław Sylwester Szarzyński — Ave Regina na sopran solo i orkiestrę
Agnieszka Tomaszewska, sopran solo
Dariusz Przybylski – Concerto Festivo na organy dla dwóch wykonawców i orkiestrę kameralną
Roman Perucki, pozytyw
Hanna Dys, pozytyw
Luigi Boccherini – Stabat Mater na sopran solo i orkiestrę smyczkową (fragmenty)
Antonio Vivaldi – Magnificat na solistów, chór i orkiestrę
Agnieszka Tomaszewska, sopran
Klaudia Trzasko, sopran
Karolina Borowczyk, alt
Mateusz Kołos, tenor
Giulio Caccini (Bagumup BabúnoB/Vladimir Vavilov) – Ave Maria
(opr. R. Kłoczko) na sopran, chór i orkiestrę
Agnieszka Tomaszewska, sopran
WSTĘP WOLNY
Program koncertu to podróż, do której zapraszają dawni kompozytorzy, ale i ci młodzi, wciąż jeszcze tworzący. Niezastąpiona, związana z Gdańskiem Agnieszka Tomaszewska zaprezentuje m.in. Ave Regina S.S. Szarzyńskiego, ale także nasycone emocjami Stabat Mater L. Boccheriniego czy Ave Maria J. Maklakiewicza. Wraz z chórem i solistami Cappelli Gedanensis wykona również Magnificat A. Vivaldiego, w którym pobrzmiewają nie tylko echa muzyki religijnej, ale wnikliwe ucho doszuka się również środków stosowanych choćby w ukochanych przez melomanów Czterech Porach Roku. Nie sposób nie zwrócić szczególnej uwagi na Concerto Festivo Dariusza Przybylskiego, gdzie partie solowe na organach wykonają Roman Perucki wraz z Hanną Dys. Dzieło to nawiązuje stylistyką do epok minionych, a język muzyczny stanowi niesamowitą paralelę między minionymi wiekami a współczesnością. Na sam koniec, szykujemy nowe opracowanie dzieła znanego, choć niesłusznie przypisywanego innemu twórcy. Mamy nadzieję, że spotkamy Państwa na żywo 1 lipca 2021 o godz. 19.00 na koncercie. Niech znów zabrzmi muzyka na żywo, niech znów dają nam Państwo energię, by dać z siebie wszystko! Vivat muzyka!
Dariusz Przybylski urodzony w 1984 roku, polski organista i kompozytor związany z Warszawskim Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina, pełnił zaszczytną funkcję prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Najbardziej z utalentowanych kompozytorów mlodego pokolenia.
Utwór został napisany pierwotnie na dwa instrumenty organowe i orkiestrę, był pomyślany pragmatycznie, iż na jednym instrumencie będzie grało dwóch wykonawców. Za zgodą kompozytora był wykonany na Inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, przez dwoje znakomitych pedagogów gdańskiej uczelni: prof. dr hab. Romana Peruckiego i dr hab. prof. Hannę Dys. Utwór jest przeznaczony na instrumenty smyczkowe i flet, cały kościec utworu skupia się na solistach a orkiestra stanowi partię dialogowaną i stanowiącą uzupełnienie brzmienia małych pozytywów. I to stanowi ewenement w literaturze muzycznej oraz pokazuje jakie muzyka może być piękna w wykonaniu małych instrumentów będących miniatura dużych instrumentów znajdujących się w świątyniach.
Części kompozycji oparte na kontraście, budowane na współbrzmieniach niezgodnych a jakże pięknie harmonizujących. Utwór Concerto Festivo można nazwać, że jest 5 częściową fantazją, suitą a dla kogoś innego obrazem. Części utworu: Ouverture, Air, Fantasie, Sarabande, Toccata stanowią zamkniętą całość, pokazują umiejętności wykonawcze, rejestracyjne dwojga wykonawców, współdziałających ze wspaniałym Zespołem Cappella Gedanensis. Utwór nawiązuje do dawnych tradycji muzycznych.