Serdecznie zapraszamy 14 stycznia o godz. 19.00  na widowisko muzyczno- literackie upamiętniające 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza mające na celu zaintrygowanie współczesnego odbiorcy archaiczną poezją. Odkrycie podobieństw dla emocjonalności poety XIX w. i człowieka współczesnego jest uchwyceniem bogactwa tej poezji i stworzeniem nowej przestrzeni dla relacji muzyka-literatura.

POLSKA MUZYKĄ MALOWANA, to projekt badawczy, którego pomysłodawczynią jest Magdalena Witczak (prof.AS), zrealizowany został na Akademii Sztuki w Szczecinie, a prawykonanie odbyło się 09.12.2021 w Filharmonii Szczecińskiej.

Nowatorski charakter dzieła to ożywienie XIX-wiecznej poezji poprzez połączenie Mickiewiczowskich tekstów z ekspresyjnymi środkami wyrazu nowoczesnego języka muzycznego. Ukazuje to „Ballady i romanse” w nowym świetle, jako zbiór uniwersalny, wciąż żywy, a nie będący jedynie muzealnym artefaktem,

Muzyka utrzymana jest w nowym gatunku muzycznym – crossover, a korzystanie z możliwości cyfrowych XXI w. i wirtualnych instrumentów, pozwala słuchaczowi obcować z muzyką wielkiego formatu.

Każda ballada jest inna w formie oraz różni się stylistyką. Wybór słów i uwspółcześnienie interpretacji tekstów Mickiewicza, którego dokonała Magdalena Witczak ukierunkował wizję kompozytora. Znajdziemy tu inspiracje między innym takimi gatunkami jaki: tango, muzyka ludowa, muzyka etniczna, aria operowa, piosenka musicalowa czy filmowa. Cały cykl jest osadzony w muzycznym języku tonalnym, miękkich współbrzmieniach i ekspresyjnych melodiach.

Repertuar: muzyka Beniamin Baczewski, słowa Adam Mickiewicz
Wykonawcy:
Magdalena Witczak – sopran,
Beniamin Baczewski – klarnet, saksofon sopranowy, programowanie,
Tomasz Jocz – instrumenty klawiszowe

Wydarzenie odbędzie się w sali wielofunkcyjnej.

WSTĘP WOLNY