Serdecznie zapraszamy 16 października o godz. 18.00 na wykład w ramach Latającego Uniwersytetu RadUNII Kultury:  Wolne Miasto Paradoksów. Historia Gdańska międzywojennego, który poprowadzi dr Jan Daniluk.

Historia istniejącego w latach 1920-1939 Wolnego Miasta Gdańska pełne jest paradoksów. Powstało ono jako kompromis, w celu rozwiązania polsko-niemieckiego konfliktu o ten strategicznie położony u ujścia Wisły port i ośrodek produkcyjny, W praktyce stało się zarzewiem ciągłych napięć w stosunkach między Berlinem i lokalnymi, gdańskimi władzami, a Warszawą. Mimo obecności wielu mniejszości (z polską na czele) i pozornej wielokulturowości, w istocie miasto zachowało nadal swój niemiecki charakter – ba!, ze względu na swoją formułę zaczęło (paradoksalnie, jeszcze bardziej, niż to miało miejsce przed I wojną światową!) podkreślać swoje przywiązanie do niemieckiego kręgu kulturowego. Paradoksów jest jednak o wiele więcej. Część z nich, a także odpowiedzi na szereg innych, najczęściej pojawiających się pytań o naturę powersalskiego Wolnego Miasta Gdańska, przedstawi syntetycznie dr Jan Daniluk, historyk i badacz z Uniwersytetu Gdańskiego.

dr Jan Daniluk – historyk, badacz i publicysta, pasjonat dziejów przede wszystkim Gdańska i Sopotu oraz II wojny światowej, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu SWPS, autor m. in. Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939) /wyd. 2022/ i „Miasta skoszarowane”. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu /wyd. 2019/.

Wydarzenie odbędzie się z udziałem fotografa i/lub ekipy filmowej, którzy zrealizują reportaż w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku do ww celów.

WYDARZENIE ODBĘDZIE SIĘ W SALI WIELOFUNKCYJNEJ

WSTĘP WOLNY