Serdecznie zapraszamy 19 lutego o godz. 18.00 na wykład w ramach Latającego Uniwersytetu RadUNII Kultury, pt.:”Przybycie, osiedlenie się i działalność zakonów męskich na Starym Mieście po 1945 r.„, który poprowadzi dr Leszek Molendowski.

W 2024 roku kontynuujemy cykl otwartych, popularnonaukowych wykładów, które przeniosą nas w głąb historii Gdańska, ze szczególnym akcentem na Stare Miasto. Te wyjątkowe spotkania są przeznaczone są nie tylko dla entuzjastów historii, lecz również wszystkich mieszkańców pragnących zgłębić tajemnice swojego pięknego miasta.

Zniszczenia wojenne, zmiany granic państwowych powodujące konieczność pozostawienia całości majątku zakonów na terytorium obcego państwa, w końcu ucieczka i wysiedlenia ludności niemieckiej zmieniły nie tylko strukturę społeczną, ale i wyznaniową wielu przyłączonych do Polski miast, w tym i Gdańska, Z tych samych powodów również i władze państwowe sprzyjały a nawet zachęcały zakonników do osiedlania się na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Krótko po zakończeniu działań wojennych i później, szczególnie w okresie 1945–1947/1948, do miasta przybyło kilkanaście zakonów męskich, z czego tylko na Starym Mieście osiedlili się:   jezuici, oblaci, pallotyni, karmelici trzewiczkowi i kapucyni.

WYDARZENIE ODBĘDZIE SIĘ W SALI WIELOFUNKCYJNEJ

WSTĘP WOLNY


dr Leszek Molendowski – historyk, muzealnik, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pracownik Muzeum Gdańska. Członek Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku. Zajmuje się historią Pomorza XIX i XX w.,dziejami zakonów i zgromadzeń męskich, a także historią wojskowości.

RadUNIA Kultury to sieć współpracy pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury, oddziałami Muzeum Miasta Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkolem im. Panienki z okienka. Celem tej współpracy jest wzmocnienie działalności kulturalnej na Starym Mieście,  pokazanie potencjału działających w tym obszarze instytucji oraz wzajemna prezentacja bieżącej oferty. W ramach współpracy organizowane spacery tematyczne, wspólne wydarzenia kulturalne oraz promocja sieci RadUNIA Kultury oraz partnerów.