Serdecznie zapraszamy 16 marca o godz. 19.00  na koncert pt.:” Cysterskie kontrasty muzyczne w wykonaniu Capelli Cistercian.

Wykonawcy:
Capella Cistercian:
Dominika Rokita / skrzypce
Szymon Bratke / obój
Jacek Bratke / piano

Kapele w klasztorach cysterskich stanowiły ważne ogniwo całej kultury muzycznej. Byli to bowiem śpiewacy i instrumentaliści, którzy wykonywali muzykę podczas liturgicznych uroczystości, bądź poza liturgicznych – okolicznościowych (świeckich).

Capella Cistercian z Oliwy to muzycy zainspirowani XVII-wiecznymi kapelami i kontynuujący ich pracę. Zespół powstał z inicjatywy Jacka Bratke – badacza i poszukiwacza twórczości cystersów. Capella Cistercian to jedyny w Polsce zespół artystyczny, który skupia w sobie tradycje muzyczne zakonu cystersów. Jego członkowie to muzycy, studenci w zależności i liczebności od danego projektu muzycznego. Nieznany repertuar pochodzi z ukrytych archiwów klasztornych, bibliotek polskich i zagranicznych, obejmujących okres od średniowiecza do współczesności. Na koncercie usłyszymy muzykę skomponowaną przez mnichów cysterskich oraz utwory kompozytorów, którzy kształcili się w szkołach przyklasztornych. Na  uwagę zasługuje austriacki kompozytor Franz Xaver Frenzel – właściwie Friedemann Frenzel, który stworzył fikcyjną postać kompozytora barokowego. Jego muzyka to mieszanka nowoczesnych, kołyszących rytmów, wokół których umiejętnie splecione są barokowe frazy. Kompozytor zawsze łączy stare i nowe, tworząc harmonijną symbiozę. Pomysł zrodził się na podstawie badań manuskryptów cysterskich w opactwie Hiligenkreuz, gdzie mieszkał i pełnij funkcję organisty.

Na koncercie usłyszymy utwory opracowane na obój, skrzypce i fortepian.

WYDARZENIE ODBĘDZIE SIĘ W SALI WIELOFUNKCYJNEJ

WSTĘP WOLNY