Serdecznie zapraszamy 13 sierpnia o godz. 16.00 na koncert pt.: „Piękna Młynarka i klasyka gatunku” w ramach cyklu GDAŃSKI SALON KULTURALNY-WARTO TU BYĆ .

Spotykamy się w trzy sierpniowe niedzielne popołudnia po to, aby poznać związanych z trójmiejskim środowiskiem artystów, ich inspiracje, ich plany i wspaniałe osobowości.
Oczywiście wysłuchamy przepięknej muzyki w ich wykonaniu, ale także dowiemy się dlaczego od lat związani są z Miasto Gdańsk, lub jak to się stało że Gdańsk stał się tak ważny w ich ścieżce rozwoju, bo Gdańsk to miasto w którym warto być!

Wystąpią:

Krzysztof Bobrzecki – baryton
Dominika Glapiak – fortepian

W programie m.in.:

F. Schubert
A.Wielhorski
A.Barber

KONCERT ODBĘDZIE SIĘ W SALI WIELOFUNKCYJNEJ

WSTĘP WOLNY

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.


Dr Krzysztof Bobrzecki, baryton. Wykładowca klasy śpiewu w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Od września 2020 pełni funkcję Dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego.

Absolwent Politechniki Białostockiej (Instytut Zarządzania i Marketingu) oraz Uniwersytetu w Białymstoku (studia podyplomowe w zakresie public relations). Swoje losy postanowił związać z muzyką. Głos kształcił pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku, a następnie w klasie śpiewu solowego prof. Ryszarda Minkiewicza w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, którą ukończył w 2008 r.. Swoje umiejętności rozwijał biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich.

Wśród jego muzycznych osiągnięć warto wymienić nagrania płytowe min. Litanii Ostrobramskich St. Moniuszki, Navidad Nuestra A. Ramireza, czy też odnalezionej po latach Pasji Gdańskiej G. Ph. Telemanna. W 2016 r. ukazał się na CD jego recital pieśni Shakespeare Songs, a 2019 pojawił się jako Maciej w Strasznym dworze Moniuszki, albumie wydanym z okazji jubileuszu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2020 r. jako owoc kilkuletnich badań ukazały się dwa wydawnictwa płytowe z zebranymi pieśniami Juliusza Wertheima, które artysta zarejestrował wraz z pianistką Anną Mikolon.

W szerokim repertuarze śpiewaka, obejmującym dzieła od baroku po muzykę XXI w., znajduje się kilkaset pieśni, w tym kilkanaście cykli m. in. F. Schuberta, R. Schumanna, M. Ravela, C. Debussy’ego, J. Iberta, A. Dvořaka, E.W. Korngolda, G. Finziego, T. Bairda, W. Kilara. Ważne miejsce w artystycznej działalności Krzysztofa Bobrzeckiego zajmuje także muzyka oratoryjno-kantatowa.

W repertuarze operowym śpiewaka znajdują się m. in. partie Don Giovanniego (Don Giovanni Mozarta), Marcina i Serwacego (Verbum nobile Moniuszki), Leonarda (The Comedy of The Dumb Wife Z. Kasserna), Guglielma (Le Villy Pucciniego), Doktora Falke (Zemsta nietoperza J. Straussa), Markiza i Barona (La Traviata Verdiego). Oklaskiwany był jako Samuel  w Balu Maskowym (Verdi),  Melitone i Chirurg w Mocy przeznaczenia  (Verdi), Crespel i Schlemil w Opowieściach Hoffmanna (Offenbach) oraz  Shaunard w Cyganerii (Puccini). Chętnie powierza mu się role w operach współczesnych, brał min. udział w prawykonaniu opery Jana Michała Wieczorka Jan z Kolna (Mistrz Maszopski), uczestniczył w inscenizacji opery Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem Michaela Nymana (Doktor P.), a w 2013 roku w prawykonaniu światowym opery Przemysława Zycha Poiesis (Profesor).

Recenzenci jego występów obok muzykalności i umiejętności wokalnych podkreślają zwłaszcza warsztat aktorski, który zdobywał pod kierunkiem prof. Grzegorza Chrapkiewicza i st. wykł. Joanny Bogackiej. Jeszcze w trakcie studiów brał udział w studenckich spektaklach dramatycznych goszczących w gdańskim Teatrze Wybrzeże (Staroświecka komedia i Piaskownica  Chrapkiewicza). Jako ceniony interpretator słowa zapraszany był wielokrotnie do udziału w wieczorach słowno-muzycznych, gdzie prezentował poezję i prozę ks. J. Twardowskiego, S. Wyspiańskiego, K. Wojtyły, Wł. Sebyły, K. I. Gałczyńskiego i in..

Dr Dominika Glapiak fortepian, solistka i kameralistka.

Występowała w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Izraelu i w Ameryce Południowej. Była dwukrotnie zapraszana w roli oficjalnego pianisty na Concurso Internacional de Canto Lírico „Premio Ciudad de Trujillo” w Peru oraz międzynarodowe kursy mistrzowskie „Music in the Mill” we Francji, gdzie towarzyszyła m.in. skrzypkom z klas Mari Tampere-Bezrodny, Itzhaka Rashkovsky’ego oraz Michaela Vaimana.

Pianistka zawodowo związana jest z  Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie w 2016 roku uzyskała stopień doktora. Współpracuje z klasami skrzypiec, śpiewu, a także prowadzi klasę kameralistyki. Przez 10 lat pełniła funkcję wyłącznego pianisty w klasie skrzypiec Konstantego Andrzeja Kulki. Obecnie jest opiekunem studenckiego Międzywydziałowego Koła Muzyki Kameralnej. Ukończyła studia podyplomowe pod kierunkiem Diny Yoffe w Düsseldorfie (2013) oraz studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu Waldemara Wojtala i klasie kameralistyki Anny Prabuckiej-Firlej (dyplom z wyróżnieniem, 2009). Jest laureatką międzynarodowych konkursów, m.in. w Treviso, Padwie, Osace i Gdańsku.

Dominika Glapiak współtworzy od 2017 roku Polish Piano Trio wraz z ze skrzypkiem Robertem Kwiatkowskim i wiolonczelistą Błażejem Golińskim. Zespół koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą, wykonując kanon literatury na trio fortepianowe, ale też zapomniane dzieła polskich twórców, takich jak Michał Bergson, Karol Kątski, Ludomir Różycki, Aleksander Tansman i in. Artystka jest także aktywną animatorką kultury. W swoich działaniach reprezentuje Fundację Hanseatica, organizatora wielu znaczących wydarzeń kulturalnych na Pomorzu.
W dyskografii pianistki znajdują się liczne płyty, w ostatnich latach ukazały się: Elgar, Shostakovich, Penderecki (Acte Préalable), Double Concertos Mendelssohn/Chausson (Acte Préalable), Simon Laks in between (CD Accord).
Artystka otrzymała wiele stypendiów i wyróżnień, m.in. nagrodę w konkursie Primus inter pares dla najlepszego studenta Trójmiasta (200, Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska (2013, 2014, 2019), stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego (2016, 2019, 2020) oraz stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).