Serdecznie zapraszamy 12 lipca o godz. 19.00 na koncert w wykonaniu Valeriya Filipova (śpiew, gitara, fletnia Pana).
W programie utwory muzyki klasycznej, ballady, dumki wykonywane na gitarze klasycznej, Fletni Pana, pile śpiewającej,
harmonijce ustnej, m.in. Fr. Schubert, A. Lauro, G. Caccini, J. Lennon, P. McCartney, W. Sołowiow-Siedoj.
Wydarzenie odbędzie się w sali wielofunkcyjnej.
Wstęp wolny.
Ze względu na obowiązujące obostrzenia, liczba miejsc ograniczona.

Valeriy Filipov

Urodził się 19 kwietnia 1962 r. w Kijowie. Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne w klasie gitary a następnie w roku 1986 Kijowskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego uzyskując dyplom w trzech specjalnościach – wykonawca koncertowy, dyrygent, nauczyciel gry na gitarze klasycznej. Już jako wyróżniający się student koncertował w wielu miastach dawnego ZSRR – Mińsku, Rydze, Symferopolu, Jałcie. Występował także w Czechosłowacji – Pradze i Bratysławie. W ramach akcji kulturalnej, po likwidacji następstw awarii atomowej w Czarnobylu, został oddelegowany tam latem 1986 r. na koncerty. W 1991 r. Valeriy Filipov został laureatem ogólnoukraińskiego konkursu gitarowego w Doniecku. Koncertował nie tylko w swojej ojczyźnie – Ukrainie, lecz także w Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Dani i na Litwie.

Od 1993 r. kontynuuje swoją artystyczną karierę pracując w Polsce – bierze udział w koncertach kameralnych organizowanych przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART, Agencję Avanti, Pol-Art. Występuje m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, elbląskiej galerii EL, w Filharmonii Bałtyckiej. Valeriy Filipov jest nie tylko wykonawcą klasycznych utworów Sora, Giulianiego, Tarrego, Albeniza i Villi – Lobosa, ale też autorem licznych oryginalnych gitarowych opracowań wykonywanych przez siebie utworów. Do wydania przygotował gitarowe aranżacje z różnych dziedzin muzyki – począwszy od Mozarta, Bethovena poprzez muzykę folkloru różnych krajów a także kolędy polskie i niemieckie na standardach jazzowych i melodiach "The Beatles" kończąc. Prócz tego komponuje również własne utwory.
V. Filipov nie tylko gra na gitarze, ale jawi się jako multiinstrumentalista proponując
interesujący i urozmaicony program obejmujący utwory wykonywane także na harmonijce
ustnej, fletni Pana. Jest jednym z nielicznych artystów na świecie grających na pile śpiewającej (musical saw). Oprócz gry na instrumentach wspaniale śpiewa rosyjskie ballady i romanse, ukraińskie dumki, znane polskie melodie, szanty, a w języku angielskim znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i bluesowej.Wiele znanych osobowości podziwiając jego talent brało udział występach Valeriyego Filipova, m.in. Małgorzata Potocka, Andrzej Rosiewicz, a on sam miał okazję występować z zespołem "Gang Marcela", Rudim Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Anną Dymną, Cappellą Gedanensis , Waldemarem Malickim i innymi.