Serdecznie zapraszamy 8 oraz 15 lipca o godz. 18.00 do sali wielofunkcyjnej na dwa wykłady, które wygłosi Marek Klat, kurator wystawy pt.:”Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”.

Podczas wykładów dowiemy się m.in. co wiemy o wyglądzie, charakterze i życiu prywatnym książąt i królów Polski. Dlaczego wizerunki władców są czasami tak różne? Czy sprawiła to fantazja artystów, wiedza historyczna, dostęp do źródeł, czy bieżąca potrzeba polityczna? Z jakich przyczyn Jan Matejko świadomie pominął aż siedmiu polskich władców w swoim poczcie?

Wykłady stanowią komentarz do wystawy znajdującej się na krużgankach oraz w herbaciarni.

8 lipca – omówione zostaną portrety Piastów od panowania Mieszka I do  Kazimierza Wielkiego.

15 lipca – omówimy portrety Andegawenów, Jagiellonów, władców elekcyjnych od Ludwika Węgierskiego po Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wstęp wolny.


Marek Klat

Absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk historycznych. Autor i współautor kilkuset artykułów, prawie 40 książek, wydawca i redaktor ponad 60 monografii historycznych. Autor tekstów i koordynator narodowej wystawy „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” zaprezentowanej po raz pierwszy na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 roku. Scenarzysta głośnego filmu w reżyserii Filipa Bajona „Kamerdyner” (2018).